نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

عقدا شهر اسطوره اي در دل كوير

عقدا شهري با داشتن بادگيرها ، پيران كهن ، علما ، آب انبارها،
كاروانسرا، مسجد ، برج و دروازه ، اين روزها پذيراي ميهمانان نوروزي است .
عقدا شهر قصه ها ، حماسه ها و داستان ها ، اين لالايي خواب هاي شبهاي بلند زمستاني من در ایام نوروز 94 با توجه به بنیه فرهنگی و مذهبی خود درآستانه تقارن ایام فاطمیه و تعطیلات نوروز می تواند به تنهایی جاذبه ای منحصر به فرد برای بازدید گردشگران و دوستداران میراث فرهنگی و تاریخ ایران و جهان باشد.
شهر عقدا با مساحتي بالغ بر 145/5 هكتار در بخش عقدا از شهرستان اردكان واقع در محدوده بلافصل خود به وسيله اراضي زراعي و زمين هاي خالي احاطه شده است .
عقدا از سمت جنوب و جنوب شرقي به بخش مركزي اردكان و از سمت غرب و شمال غربي به شهرستان نايين از استان اصفهان محدود است.
بر اساس آخرين تقسيمات كشور ، بخش عقدا با مساحتي قريب به 7000 كيلومتر مربع از دو دهستان و 123 آبادي شامل 52 آبادي داراي سكنه و 71 آبادي خالي از سكنه تشكيل گرديده است و بر طبق اخرين سرشماري نفوس سال 1390 ، جمعيت
فعلي شهر عقدا 1860 نفر مي باشد.
عقدا گنجینه ای از هنر، فرهنگ و تمدنی ایرانی را در خود دارد که از آن جمله می توان به بناهای مذهبی، ، مساجد، حسینیه ، خانه های تاریخی، آب انبار و... اشاره کرد.

از دیگر اماکن دیدنی عقدا می توان به كاروانسراي حاج ابوالقاسم رشتي ، كاروانسراي قلعه خرگوشي ، كاروانسراي ياغميش ، مسجد جامع ،‌مسجد شمس ، مسجد صليب ، مسجد هلاكو ، برج و دروازه ها خانه هاي خواجه نصير ، خانه هاي خالوميرزا ، كوچك ، ميرزا رضا كرماني و ...  اشاره كرد.
آثار طبيعي را مي توان در جاي جاي اين شهر زيبا مشاهده كرد و مقصدي براي
گردشگران خارجي و داخلي در ايام نوروز مي تواند باشد.
شهردارو اعضای شورای شهر اسلامی عقدا سال خوشی را برای هم وطنان آرزو می کنند و از گردشگران می خواهند که خاطره ای خوبی با سفر به این شهر تجربه کنند . 

برگرفته از کتاب عقدا بزرگ شهری کوچک به نویسندگی محمد افخمی عقدا