نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

عقدا شهر اسطوره اي در دل كوير

عقدا شهر اسطوره اي در دل كوير


عقدا شهر اسطوره اي در دل كوير

عقدا شهري با داشتن بادگيرها ، پيران كهن ، علما ، آب انبارها،
كاروانسرا، مسجد ، برج و دروازه ، اين روزها پذيراي ميهمانان نوروزي است .
عقدا شهر قصه ها ، حماسه ها و داستان ها ، اين لالايي خواب هاي شبهاي بلند زمستاني من در ایام نوروز 94 با توجه به بنیه فرهنگی و مذهبی خود درآستانه تقارن ایام فاطمیه و تعطیلات نوروز می تواند به تنهایی جاذبه ای منحصر به فرد برای بازدید گردشگران و دوستداران میراث فرهنگی و تاریخ ایران و جهان باشد.
شهر عقدا با مساحتي بالغ بر 145/5 هكتار در بخش عقدا از شهرستان اردكان واقع در محدوده بلافصل خود به وسيله اراضي زراعي و زمين هاي خالي احاطه شده است .
عقدا از سمت جنوب و جنوب شرقي به بخش مركزي اردكان و از سمت غرب و شمال غربي به شهرستان نايين از استان اصفهان محدود است.
بر اساس آخرين تقسيمات كشور ، بخش عقدا با مساحتي قريب به 7000 كيلومتر مربع از دو دهستان و 123 آبادي شامل 52 آبادي داراي سكنه و 71 آبادي خالي از سكنه تشكيل گرديده است و بر طبق اخرين سرشماري نفوس سال 1390 ، جمعيت
فعلي شهر عقدا 1860 نفر مي باشد.
عقدا گنجینه ای از هنر، فرهنگ و تمدنی ایرانی را در خود دارد که از آن جمله می توان به بناهای مذهبی، ، مساجد، حسینیه ، خانه های تاریخی، آب انبار و... اشاره کرد.

از دیگر اماکن دیدنی عقدا می توان به كاروانسراي حاج ابوالقاسم رشتي ، كاروانسراي قلعه خرگوشي ، كاروانسراي ياغميش ، مسجد جامع ،‌مسجد شمس ، مسجد صليب ، مسجد هلاكو ، برج و دروازه ها خانه هاي خواجه نصير ، خانه هاي خالوميرزا ، كوچك ، ميرزا رضا كرماني و ...  اشاره كرد.
آثار طبيعي را مي توان در جاي جاي اين شهر زيبا مشاهده كرد و مقصدي براي
گردشگران خارجي و داخلي در ايام نوروز مي تواند باشد.
شهردارو اعضای شورای شهر اسلامی عقدا سال خوشی را برای هم وطنان آرزو می کنند و از گردشگران می خواهند که خاطره ای خوبی با سفر به این شهر تجربه کنند . 

برگرفته از کتاب عقدا بزرگ شهری کوچک به نویسندگی محمد افخمی عقدا