معرفی شهر عقدا

پيشينه تاريخي شهر عقدا

 

در راه نائين به يزد به فاصله ۷۴كيلومتر از نائين نخستين شهر بزرگ عقدا است كه نامش در كتب تاريخ يزد برده شده و همواره سرحد و حدفاصل ميان نائين و يزد شمرده شده است .
عقدا از مضافات و توابع يزد است و احداث آن را به عقدار نامي از سرهنگان يزد گرد منسوب دانسته اند .
صاحب جامع مفيدي نوشته است: (و او را سه سرهنگ بود ... و عقدار در بيست
فرسخي يزد قناتي جاري كرده ، قلعه وديعي ساخت و آن را به عقدار مرسوم نمود.
و خود مطلبي است كه از تاريخ يزد جعفري و تاريخ جديد اخذ شده است .
نكته تازه اي كه در تاريخ جديد يزد ديده مي شود اين است كه مي نويسد و عقدار عقدا بساخت كه به ده گبر آن مشهور است.
اطراف عقدار بيست ده قرار دارد كه عده اي در پهنه بياباني وعده اي در دامنه كوه هاي نزديك به آن است .جمعيت عقدا را شش هزار نفر شمرده اند .در عقدا آثار تاريخي بسياري وجود دارد .
بدين شرح است :
در كتاب جامع مفيدي جلد ۳ صفحه ۵۵۹ آمده است كه امير شمس الدين محمد متوفي سال ۷۳۳ رباطي در عقدا ساخته و موقوفاتي بر آن مقرر نموده و نيز در همان كتاب صفحه ۴۸۹ آمده است ميرزا محمد امين ولد خواجه علي ، كاروانسرايي در قصبه ي ميبد و ديگري در قريه عقدا به استحكام تمام ساخت وسنه ۱۰۶۷ به پايان رسانيد اما در حال حاضر رباط و كاروانسرايي به اين نامد در عقدا وجود ندارد و معروفترين كاروانسراي عقدا همين رباط حاج ابوالقاسم رشتي مي باشد .
​​​​​​​


بافت های تاریخی مرمت شده عقدا


​​​​​​​

هردار عقدا خبر داد: بافت تاریخی عقدا مرمت شد

" حسین سعیدی" در گفتگو با روابط عمومی شهرداری عقدا با اعلام این مطلب افزود: هدف ما بهسازی و مرمت بافت این شهر است تا بتوانیم گردشگران را جذب این منطقه نماییم.

وی اضافه کرد: اجرای سنگفرش و دیوارچینی و کاهگل پشت بام بافت فرسوده محله های هلاکو- محله چارسوق و محله صحرا به مبلغ 800میلیون ریال که از اعتبارات عمرانی شهرداری عقدا هزینه شده است.

شهردار عقدا تصریح کرد: اجرای سنگفرش بازارچه قدیمی شهر عقدا به مبلغ 400 میلیون ریال به متراژ 1500 مترمربع که از اعتبارات عمرانی شهرداری عقدا هزینه شده است.

وی اظهار کرد: اجرای سنگفرش محله هلاکو با سنگ قلوه کوهی و آجر هره ای به مبلغ 500 میلیون ریال به متراژ 2000 مترمربع که از اعتبارات عمرانی شهرداری عقدا هزینه شده است.


تصاویری از اماکن دیدنی عقدا